ВИДЕО: Повторно Бајден, ја опиша Америка, како „асуфутимаехаехфутбв“

Од:

На корисниците на Твитер не им требаше многу време да го „распнат“ Бајден на социјалните мрежи.

dobivaj vesti na viber

Американскиот претседател Џо Бајден (79) е познат по бројните гафови, а овој пат успеа повторно да доминира на социјалните мрежи благодарение на новиот „бисер“.

Имено, тој при обраќањето до медиумите во присуство на потпретседателката Камала Харис изјави: „Америка е земја која може да се дефинира со еден збор“.

Меѓутоа, кога требаше да го каже тој збор, нешто промрморе, а тоа звучеше како „асумфутимаехаехфутбв“ како што истакнаа многу Американци на Твитер.

Секако, беше јасно дека Бајден имаше лапсус и не успеа убаво да се изрази, но тие неколку секунди беа сосема доволни за да предизвикаат лавина коментари на мрежите.

Иако имаше многу кои го исмеваа, имаше и поддржувачи кои истакнаа дека не е убаво да се исмеваш со некој што има проблеми со говорот.

Американскиот претседател е познат и како „машина за правење гафови“, па во една прилика ја нарече Камала Харис прва дама, а потоа целосно се изгуби кога требаше да каже кој се заразил со корона.

„Има мала промена во тоа кој ќе ви се обрати бидејќи сопругот на првата дама заболел од Ковид“, рече Бајден. Иако мислеше на сопругот на Камала Харис, Даг Емхоф, се испостави дека тој самиот е заразен со вирусот.

Во своето обраќање до нацијата, на почетокот на март, тој ги нарече Украинците Иранци, а потоа во интервју, коментирајќи ја актуелната криза во Украина, направи грешка.

„Како дојдовме овде, знаете, дека Путин штотуку реши да ја нападне Русија? Вакво нешто не се случило од Втората светска војна“, рече Бајден, мешајќи ги Русија и Украина.

Тој дури и падна од својот велосипед минатата недела.

Би можело да ве интересира

Кремљ: Путин нема да му го честита на Бајден американскиот Ден на независност

Катерина Павлова-Николовска

Бајден: Сенатот не може да го избегне филибастерот и да го заштити правото на абортус

Ана Ололовска

Нов американски пакет воена помош за Украина во вредност од околу 800 милиони долари

Врховниот суд пресуди дека Бајден може да ја укине политиката за враќање на имигрантите од јужната граница во Мексико

А1он

Рама објави што разговарал со Бајден и оти на самитот побарал Косово веднаш да биде покането во “Партнерството за мир”

А1он

Администрацијата на Бајден дава поддршка за потенцијалната продажба на борбени авиони Ф-16 на Турција

А1он