ВИДЕО: Повеќе од шестмина загинати во нов напад во Кашмир, ситуацијата останува тензична

Од:

Четворица припадници на индиските безбедносни сили и двајца бунтовници загинаа во денешниот смртоносен напад во Кашмир, пренесоа локалните медиуми.

Ова е еден од најсмртоносните инциденти изминатата година во претежно муслиманскиот регион на Кашмир, каде што автономијата беше укината во 2019 година со одлука на индиските власти.

Началникот на регионалната полиција Вијај Кумар за Ројтерс изјави дека бунтовниците нападнале и контролен пункт во северниот дел во близина на местото Срингар, најголемиот урбан центар во регионот и усмртиле локален полицаец и уште двајца членови на резервната полиција.

Двајца бунтовници беа убиени, исто така, во контранапад од страна на индиските безбедносни сили, во нападот беше усмртен и еден индиски војник.

Би можело да ве интересира

Во Индија четврти ден по ред над 300.000 случаи на Ковид-19

Ана Ололовска

Најмалку тројца морнари загинаа во експлозија на брод на индиската воена морнарица, на пристаниште во Мумбај

Ана Ололовска

И покрај Ковид-19 милиони луѓе на ритуално капење во Ганг

Речиси 70 отсто патници од авион што слетал во Индија од Италија се позитивни на коронавирусот

А1он

Индиската Влада во 2021 година на увоз на злато потрошила 55,7 милијарди долари

Ана Ололовска

ВИДЕО: Најмалку 12 верници загинаа во стампедо храм во Индија

Катерина Павлова-Николовска