ВИДЕО: Повеќе од шестмина загинати во нов напад во Кашмир, ситуацијата останува тензична

Од:

Четворица припадници на индиските безбедносни сили и двајца бунтовници загинаа во денешниот смртоносен напад во Кашмир, пренесоа локалните медиуми.

Ова е еден од најсмртоносните инциденти изминатата година во претежно муслиманскиот регион на Кашмир, каде што автономијата беше укината во 2019 година со одлука на индиските власти.

Началникот на регионалната полиција Вијај Кумар за Ројтерс изјави дека бунтовниците нападнале и контролен пункт во северниот дел во близина на местото Срингар, најголемиот урбан центар во регионот и усмртиле локален полицаец и уште двајца членови на резервната полиција.

Двајца бунтовници беа убиени, исто така, во контранапад од страна на индиските безбедносни сили, во нападот беше усмртен и еден индиски војник.

Би можело да ве интересира

Османи во Њу Делхи се сретна со потпретседателот на Индија, Дханкар

(ВИДЕО) Бес во Индија поради снимка: Наставничка ги тера децата да тепаат соученик муслиман

Катерина Ѓуровски

(ВИДЕО) Се урна скеле во Индија, најмалку 26 работници загинаа

(ВИДЕО) Историски подвиг за Индија: Вселенското летало слета на Месечината

Катерина Ѓуровски

ВО ЖИВО: Индиското летало се обидува да се спушти на Месечината

Катерина Ѓуровски

(ВИДЕО) Историски потфат на Индија: Нејзиното вселенско летало слетува на Месечината

Катерина Ѓуровски