ВИДЕО: Портпаролката на Бајден му ја прекина прес конференцијата на среде реченица

Од:

Портпаролката на Белата куќа Карин Жан-Пјер ненадејно ја прекина прес-конференцијата на претседателот Џо Бајден во Ханој, Виетнам во неделата. Во еден момент таа го зеде микрофонот и рече дека настанот е завршен, иако американскиот претседател се уште одговараше на прашањата на новинарите во просторијата.

„Ви благодарам на сите – ова ја завршува прес-конференцијата“, рече Жан-Пјер откако го зеде микрофонот, според Си-Ен-Ен. Бајден накратко остана на сцената по нејзината објава, одговарајќи на едно дополнително прашање, иако неговиот целосен одговор не се слушна бидејќи музиката се слушаше над звучниците.

„Ќе ви кажам нешто, не знам за вас, но одам да спијам“, заклучи Бајден. Белата куќа на почетокот на прес-конференцијата објави дека Бајден планира да одговара на прашања на пет новинари. Сепак, претседателот остана на сцената, одговарајќи на дополнителни прашања за тоа што му рекол на кинескиот премиер Ли Кианг пред да биде прекинат од портпаролката.

„Овие петдневни патувања низ светот не се никаков проблем“, се пошегува Бајден. Неколку минути пред Жан-Пјер да ја заврши прес-конференцијата, Бајден даде долг одговор кој вклучуваше некохерентно објаснување зошто ја користи фразата „лежечки војник на пони со кучешко лице“ за политичарите кои го негираат постоењето на климатските промени.

Една неодамнешна анкета на Си-Ен-Ен покажа дека три четвртини од Американците се загрижени дека возраста на Бајден може негативно да влијае на неговото сегашно ниво на физичка и ментална подготвеност и неговата способност да одработи уште еден целосен мандат доколку биде реизбран.

Би можело да ве интересира

Бајден: Верувам дека сме блиску до договорот за ослободување на заложниците

Бајден: Окупација на Газа е грешка, единствено решение е две држави

Хамас го обвини Бајден и за влезот на израелската армија во болницата Ал Шифа

Катерина Ѓуровски

Бајден: Побарав од Нетанјаху тридневна пауза во воените дејствија

Бајден повикува на „пауза“ во борбите во Газа

Бајден и Нетанјаху се договорија за континуиран проток на помош за Газа

Катерина Ѓуровски