ВИДЕО: Поранешна бразилска манекенка убиена во Харков, била снајперист

Од:

Талита до Вале, 39-годишна поранешна бразилска манекенка и елитен снајперист, која документирала воени подвизи на Јутјуб, била убиена за време на руското гранатирање на Харков, пишува Мирор.

dobivaj vesti na viber

За време на нападот, животот го загуби и поранешниот војник на бразилската армија Даглас Бурига, кој се вратил во бункерот за да ја пронајде Талита. Таа беше единствената припадничка на единицата која го преживеала првиот ракетен напад, тврдат други борци, а имала искуство и во претходни конфликти бидејќи се борела против Исламската држава во Ирак, што било документирано на нејзиниот канал на Јутјуб.

За време на борбите во Ирак, таа доби обука за снајпер и се приклучи на Пешмерга, вооружените сили на независниот регион Курдистан во Ирак. Таа, исто така, соработуваше со писател за да го претвори тоа искуство во книга.

Би можело да ве интересира

Зеленски: Разговарав со Папата

Ана Ололовска

Украинската армија тврди дека од почетокот на војната убиени се над 43.000 руски војници

Ана Ололовска

Русија не прифаќа демилитаризација околу нуклеарката Запорожје, вели претставникот во ОН

А1он

Резников: Во Украина пристигнаa ракетни фрлачи од Велика Британија

А1он

Русите подготвуваат измама за Зеленски, соопшти украинската разузнавачка служба

А1он

Валас: Малку е веројатно дека Путин ќе успее да ја окупира Украина