ВИДЕО: Поради циклонот Амфан евакуирани повеќе од 2,6 милиони луѓе во Индија и Бангладеш

Од:

Силниот циклон Амфан ги погоди бреговите на Индија и Бангладеш, поради што повеќе од 2,6 милиони луѓе се евакуирани во засолништа.

Циклонот Амфан, еквивалент на ураган од категорија три, е проследен со ветар со брзина до 170 километри на час и максимални налети од 190 километри на час.

Властите предупредуваа дека тој може да предизвика голема штета на домовите и оти невремето може да ја потисне морската вода и до 25 километри на копно и да ги поплави градовите, вклучително и Калкута.

Би можело да ве интересира

Силен земјотрес со магнитуда од 6,1 степени по Рихтер погоди пограничен реон меѓу Индија и Мјанмар

Индија со закон ќе ги забрани криптовалутите

А1он

Над 60 луѓе загинаа во поплавите во Индија

А1он

Најмалку 30 загинати или исчезнати во поплави во Индија

Во околината на Њу Делхи затворени 11 електрани на јаглен

Ана Ололовска

Индија: Работа од дома поради загадувањето во Њу Делхи