ВИДЕО: Поради циклонот Амфан евакуирани повеќе од 2,6 милиони луѓе во Индија и Бангладеш

Од:

Силниот циклон Амфан ги погоди бреговите на Индија и Бангладеш, поради што повеќе од 2,6 милиони луѓе се евакуирани во засолништа.

Циклонот Амфан, еквивалент на ураган од категорија три, е проследен со ветар со брзина до 170 километри на час и максимални налети од 190 километри на час.

Властите предупредуваа дека тој може да предизвика голема штета на домовите и оти невремето може да ја потисне морската вода и до 25 километри на копно и да ги поплави градовите, вклучително и Калкута.

Би можело да ве интересира

Во Индија најмногу новозаразени за еден ден од почетокот на епидемијата

Ана Ололовска

Индија и Кина ги повлекуваат трупите од спорната хималајска граница

Ана Ололовска

Индија, со 700.000 случаи, стана третата најпогодена земја во светот со Ковид-19

Ана Ололовска

Одложено отворањето на Таџ Махал поради голем број новозаразени со Ковид-19

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Индиски бизнисмен си купил златна маска против Ковид-19

А1он

Најголем дневен пораст на новозаразени во Индија

А1он