ВИДЕО: Поплавите во Шпанија однесоа шест жртви

Од:

Бројот на загинати во невремето и поплавите во Шпанија се зголеми на шест откако телото на еден човек беше пронајдено денес на северо-истокот на земјата.

Последната жртва е 40-годишен маж од градот Орихуела, кој се наоѓа на околу 55 километри оддалечен од Аликанте, каде премиерот Педро Санчез го посети кризниот штаб.

Повеќе од 1.100 воени лица се распоредени во регионот Мурсија и Валенсија во обид да им помогнат на луѓето блокирани во поплавените области. Војската исто така помага при евакуацијата.

Три лица беа пронајдени мртви вчера, додека две други исчезнаа претходниот ден кога водата го однесе автомобилот во кој се наоѓаа.

Тешки временски услови со дожд и ветер очекуваат метеоролозите во наредните денови за централна и јужна Шпанија.

Би можело да ве интересира

Договорена нова декларација за независност на Каталонија

Санчез замина од Барселона без да се сретне со Тора

Ана Ололовска

Тора: Ако не разговараме, протестите нема да престанат

Санчез при посетата на Барселона одби да се сретне со каталонските лидери

ВИДЕО: Нови протести и судири во Барселона

Ана Ололовска

Повторно протести и судири во Барселона

Ана Ололовска