ВИДЕО: Поплави во Лондон, поради надојдената вода затворени осум метро станици

Од:

Пороен дожд и грмотевици го погодија Лондон и предизвикаа поплави во делови на главниот град на Велика Британија, поради што беа затворени осум метро станици, а две болници побараа од пациентите да не ги користат нивните ургентни центри.

Поплавените болници „Випс Крос“ и „Њухем“ вчера побараа од пациентите да одат во други болници, доколку е можно, се додека не ги решат „оперативните проблеми“ предизвикани од поплавата.

Пожарникарите соопштија дека добиле околу 300 повици, главно од населени места каде се поплавени подруми, јави Би-Би-Си.

Голем број улици во главниот град се затворени, вклучувајќи ги тунелот Блеквол, А12 и делови од северната обиколница. Голем метеж беше создаден на другите правци во градот, а осум метро станици беа затворени.

Предупредување за можна бура и грмотевици е во сила за поголемиот дел од југоистокот на Англија, а во некои области најавија метеоролозите 75 до 100 милиметри дожд.

Локалните власти советуваа да не се патува додека не помине невремето.

Би можело да ве интересира

Квартенг: Британија не се плаши од недостиг на плин, загрижена е поради растот на цените

Ана Ололовска

ФТ: Се очекува САД да ги олеснат мерките за вакцинираните кои пристигнуваат од Велика Британија и ЕУ

А1он

Џонсон: Односите меѓу Британија и Франција се стабилни и силни

А1он

Реконструкција на британската Влада, досегашниот шеф на дипломатијата Доминик Раб ќе раководи со Министерството за правда

А1он

Активисти за заштита на животната средина го блокираа Лондон, полицијата апси

Ана Ололовска

Британскиот туристички сектор најави отпуштања по слабата летна сезона

А1он