ВИДЕО: Поплави и свлечишта во Индонезија однесоа најмалку 70 жртви

Од:

Најмалку 70 лица загинаа во свлечишта и поплави во источна Индонезија, информираа утрово локалните власти.

– Најмалку 42 лица се водат како исчезнати, изјави портпаролот на Индонезиската агенција за вонредни состојби.

Во Источен Тимор загинале најмалку 16 лица.

Обилните дождови се причина за поплави и лизгање на земјиштето во Индонезија, каде годишно умираат десетици луѓе од милиони што живеат во планински области или долини на реки.

Во јануари 40 лица загинаа во два одрони во провинцијата Западна Јава.

Би можело да ве интересира

Единаесет ученици се удавија во извидничка несреќа во Индонезија

Индонезија: Еруптираше вулканот Мерапи

А1он

ВИДЕО: Трескавична потрага по исчезнатите по полавите во Германија и во Белгија

Катерина Павлова-Николовска

Индонезија ги заострува мерките поради ширењето на Ковид-19

Ана Ололовска

Стотици здравствени работници во Индонезија се заразиле со „делта“ сој на Ковид-19 по примената вакцина „Синовак“

Мери Јордановска

ВИДЕО: Руска актерка сними порно клип на света планина во Индонезија, сега ја бара полиција

Жарко Настоски