ВИДЕО: Поплави и на север во Јапонија, евакуација на 3,6 милиони жители

Од:

Поројните дождови, што предизвикаа поплави во југозападна Јапонија во кои загинаа најмалку 58 лица, ги погодија денеска северните делови на земјата, предизвикувајќи голема материјална штета.

Најсилни дождови ги погодија Нагано и Гифу во централна Јапонија, но надојдените реки предзвикаа голема штета во неколку јапонски градови.

Јапонските власти препорачаа евакуација на повеќе од 3,6 милиони луѓе низ целата држава. Евакуацијата се уште не е задолжителна и не се знае колку лица во моментов решиле да преземат таков чекор.

Спасувачки операции се уште се водат на југот на земјата и се трага по 14 исчезнати лица.

Десетици илјади војници, полицајци и спасувачи се во чамци на поплавените улици на јапонските градови во потрага по исчезнатите.

Поројните дождови што од петокот предизвикаа поплави и лизгање на земјиштето на островот Кјушу, во југозападна Јапонија.

Би можело да ве интересира

Јапонската компанија Фуџифилм има препарат со кој се крати лекувањето од Ковид-19

Ана Ололовска

Суга и Трамп телефонски разговараа за соработката меѓу Јапонија и САД

Ана Ололовска

Јошихиде Суга е новиот јапонски премиер

Ана Ололовска

Владата на Абе поднесе оставка, се очекува Парламентот да изгласа нов премиер на Јапонија

Ана Ололовска

Јапонија: Братот на досегашниот премиер назначен за министер за одбрана

А1он

Над 80.000 стогодишници живеат во Јапонија

Ана Ололовска