ВИДЕО: Полска конфискуваше руско училиште во Варшава, реагираше Русија

Од:

Полска денеска соопшти дека ја конфискувала руска училишна зграда во Варшава и дека зградата сега ќе биде во сопственост на градот, соопшти Министерството за надворешни работи.

„Од денеска зградата е во сопственост на градските власти“, рече портпаролот на министерството Лукаш Јасина, истакнувајќи дека станува збор за запленување. Русија веднаш го осуди „незаконскиот чин“ на полските власти и вети дека ќе одговори соодветно.

„Тоа е незаконски чин и напад на дипломатска локација и како таков претставува кршење на Виенската повелба за дипломатски односи“, рече рускиот амбасадор во Варшава, Сергеј Андреев, додавајќи дека Русија ќе одговори „според принципот на реципроцитет. .

Полицијата се бранеше дека само присуствувала на постапката за конфискација.

Градските власти на Варшава пред една година ја конфискуваа руската дипломатска зграда која ја прогласија за „гнездо на шпионите“. Тој случај е предмет на правен спор меѓу Русија и Полска, која зградата и ја понуди на Украина.

Станува збор за десеткатница од 70-тите години што ја користеле советските дипломати, а подоцна станала руска амбасада.

Русија ќе поднесе официјален дипломатски протест поради, како што вели, незаконското заземање на училиште во нејзината амбасада од страна на полските власти во Варшава, изјави денеска за руските државни агенции московскиот амбасадор во Полска Сергеј Андреев.

Би можело да ве интересира

Русија: На наша територија се урна бомбардер Су-34

Злосторство во Полска: Пронајдени тела на три бебиња, мајката осомничена за убиство и инцест

Горан Наумовски

Сантос се уште не знае дали ќе остане селектор на Полска

Горан Наумовски

ВИДЕО: Драматично слетување во поле на руски патнички авион

Катерина Ѓуровски

Ердоган до лидерите на Г20: Исполнете ги барањата на Русија

Предраг Петровиќ

Ким Џонг Ун патува во Русија