ВИДЕО: Половина метар снег во Мадрид, најсилна снежна бура во последните 50 години

Од:

Шпанската престолнина денеска е комплетно прекриена со снежна покривка која достигнува до половина метар, а врнежите, за кој жителите на Мадрид можат да ѝ се „заблагодарат“ на бурата „Филомена“, се најсилните во 24 часа од 1971 година наваму.

Снимките од хеликоптер на Итната медицинска помош од Мадрид покажуваат ретка слика во главниот град на Шпанија, кој повеќе наликува на некоја престолнина од северот на европскиот континент.

Најмалку четворица луѓе загинаа во снежната бура, која го парализираше воздушниот и патниот сообраќај во делови од Шпанија.

Би можело да ве интересира

Најстудено во Битола, најмногу снег во Маврово

Катерина Павлова-Николовска

Укината забраната за сообраќај за камиони на патот Гостивар – крак Маврово – Дебар

А1он

„Вакцинираната“ Шпанија го избегна актуелниот голем бран на коронавирусот

Катерина Павлова-Николовска

Шпанија со пакет мерки за поддршка на потрошувачите против поскапувањето на струјата

А1он

Шпанските авиопревозници очекуваат повеќе летови оваа зима отколку пред пандемијата

А1он

Европол: Во Шпанија откриена печатница за фалсификувани документи

Ана Ололовска