(ВИДЕО) Полицијата во Русија приведе возрасна жена: Мобилизирајте ги сите ако ви треба топовско месо

Од:

Во Русија поради мобилизацијата продолжуваат протестите, а секојдневно се објавуваат видеа на кои се гледа хаосот што настанал.

dobivaj vesti na viber

Антон Герашченко, советник на министерот за внатрешни работи на Украина, објави видео за кое вели дека е направено во Русија.

„Руската полиција се обидува да ја уапси бабата која ја кажа вистината. Погледнете колку луѓе има околу себе кои само снимаат и молчат“, напиша тој.

Не се знае кога и каде е снимено видеото, а на него се гледа расправија меѓу постара жена и полицијата.

-Дали доброволно ќе дојдеш со нас? – прашува полицаецот.

– Нема да одам со тебе доброволно – одговара жената.

– Немам ништо против мобилизација. Мобилизирајте ја цела држава ако ви треба топовско месо – вели жената.

Полицијата повторно ја вика да дојде со нив.

– Ќе мораме да употребиме сила – вели полицаецот.

– Направете го тоа – одговара таа.

Во тој момент полицајците се обидуваат да ја приведат жената, но на нив се спротивставуваат луѓето кои се насобрале таму.

– Носиш баба? – се слуша чудењето на еден од нив.

– Нема да одам со тебе затоа што сте криминалци. Апсите невини луѓе – вели жената и додава дека само одела.

Таа вели дека не носела никаква парола, па се претпоставува дека е приведена затоа што протестирала против мобилизацијата.

На крајот, полицајците ја приведуваат старицата, а луѓето викаат дека е срамота.

Би можело да ве интересира

Зеленски: Украина подготвува контрамерка против руските намери

А1он

САД размислуваат да ја прогласат групата Вагнер за терористичка организација

Ана Ололовска

Велика Британија најави нова рунда санкции за уште 22 Руси

Ана Ололовска

Во изминатите 24 часа девет лица го загубија животот во пожари во станови низ Украина

Ана Ололовска

Фон дер Лајен рече дека загинале 100.000 украински војници, ЕК ја избриша изјавата

Ана Ололовска

Руските разузнавачи тврдат дека Полска се подготвува да припои големи делови од Украина

Ана Ололовска