ВИДЕО: Полицијата во Охајо со 60 куршуми застрелала Афроамериканец, објавената снимка предизвика протести

Од:

Стотици луѓе вчера протестираа во Акрон, во американската сојузна држава Охајо по објавата на видео-снимка на кој се гледа како е убиен Афроамериканецот, Џајланд Вокер.

dobivaj vesti na viber

Според адвокатот на Вокер, полицијата во него истрелала 60 куршуми.

Вокер (25) беше убиен на 27 јуни бегајќи од полицијата по бркотница со автомобил поради сообраќаен прекршок. На снимката што полицијата вчера ја објави гледа како млад човек е погоден со поголем број куршуми.

Протестите поминаа мирно.

На видео-снимката се гледа дека Вокер по неколку минути потера излегол од автомобилот во движење и почнал да трча. Полицајците се обиделе да го совладаат со помош на електричен парализатор, но не успеале, а потоа истрелале повеќе куршуми. Вокер е прогласен за мртов на лице место.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Автомобил влета во ресторан во Вирџинија, најмалку 14 повредени

Москва: САД се повеќе се директна страна во конфликтот

Катерина Павлова-Николовска

Исламскиот совет на Британија и премиерот Џонсон го осудија нападот врз писателот Салман Ружди

Ана Ололовска

Реакции по обидот за убиство на Салман Ружди во Њујорк

Ана Ололовска

ВИДЕО: Писателот Салман Ружди избоден со нож додека држел предавање

Ана Ололовска

Вежби на армиите на САД, Индонезија, Австралија, Јапонија и на Сингапур на островот Суматра

Ана Ололовска