ВИДЕО: Полицаец со девет куршуми застрела човек во инвалидска количка бидејќи крадел од маркет во САД

Од:

Полицаец од американскиот град Тусон во Аризона уби човек во инвалидска количка, пукајќи девет куршуми, по што полициската управа му подготви отказ.

Во понеделникот вечерта Ричард Ли Ричардс (61) бил во моторизирана инвалидска количка и се движел кон влезот на супермаркетот „Лус“ во Тусон, кога зад него се појавил полицаец со репетиран пиштол.

Ова се случило откако вработен во „Волмарт“, кој го дели просторот со „Лус“, го предупредил полицаецот дека видел Ричардс како ја зема кутијата со алат без да плати, објави „Вашингтон пост“.

Вработените и полицаецот Рајан Ремингтон го следеле Ричардс низ паркингот, а во еден момент Ричардс замавнал со нож кон вработениот, додала полицијата.

„Не влегувајте во продавницата, господине“, извика Ремингтон додека Ричардс се движеше кон влезот на Лус.

Тогаш Ремингтон, како што се појавува на видеото без предупредување, му пришол на Ричардс од зад грб и од кратко растојание испукал кон него девет куршуми.

Во вторникот, началникот на полицијата во Тусон, Крис Магнус, им изјави на новинарите дека полициската администрација започнала постапка за отпуштање на Ремингтон, додавајќи дека обвинителството го истражува инцидентот.

„Да бидам јасен, јас сум длабоко загрижен за акцијата на полицаецот Ремингтон. Неговата употреба на смртоносна сила во овој случај е очигледно кршење на законот и директно противречи на неколку аспекти од нашата обука за употреба на оружје“, рече Магнус.

Би можело да ве интересира

Фаучи: Ковид-19 може да остане со нас засекогаш како ендемска болест

Ана Ололовска

Блинкен в четврток во Берлин

Ана Ололовска

Илјадници летови во САД и Канада се одложени поради снежно невреме

Ана Ололовска

Три лица повредени, уништени 30 монтажни куќи при снежно невреме во САД

Ана Ололовска

Ретка снимка: Америка испрати едно од своите најмоќни оружја во Гуам

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Киднапирање во синагога во Тексас: Убиен напаѓачот, уапсени двајца тинејџери во Англија

Ана Ололовска