ВИДЕО: По коронавирусот, Вухан го погоди и голема поплава

Од:

Градот кој стана препознатлив во светот по смртоносната пандемија на Ковид-19, денес повторно е во фокусот на светската јавност по информациите дека целата тамошна област е поплавена како резултат на поројните дождови.

Вухан се наоѓа во тешка положба, бидејќи животите на милиони луѓе се доведени во прашање, а кинеските власти  го подигнаа нивото на заштита на алармантно по регистрираните дводневни врнежи од дожд во градот и околината. Регистрирани се повеќе од 250 милиметри дожд за 24 часа или 250 литри на метар квадратен, пренесоа кинеските медиуми.

Водата во каналите и речните корита го премина максималното ниво за интервенција во случај на поплава предвидено од локалните служби, во моментов сите сили се на терен и спасуваат човечки животи. Нивото на заштита од поплави е подигнато на второ од вкупни четири, изјавија кинеските власти.

Според метеоролозите, се очекува врнежите да продолжат не само во Вухан, туку и во многу други градови во Кина, кои се наоѓаат во опасност, а со тоа и милиони луѓе се во секојдневна неизвесност и страв за својата иднина. Најризично е во провинцијата Хубеи, чиј главен град е Вухан, кој неодамна беше најтешко погоден од коронавирусот, со повеќе од 3.900 жртви.

Би можело да ве интересира

Кина: коронавирус откриен во пилешки крилца од Бразил

А1он

Петмина патници од завчерашниот лет за Финска позитивни на коронавирус, 17 одбиле да се тестираат

А1он

Кина: Двајца оздравени пациенти повторно болни од Ковид-19, шест месеци од првата инфекција

А1он

Германија: Најмногу заразени со коронавирус на автопатот А3, по кој доаѓаат патници од Западен Балкан

А1он

Шпанската покраина Галиција забрани пушење на улица и јавни места како мерка против ширењето на Ковид-19

А1он

Дезинформациите околу Ковид-19 убиле 800 луѓе во светот за три месеци

А1он