(ВИДЕО) По денешното убиство на тројца Курди, големи немири во француската престолнина

Од:

На улиците во Париз во моментов владее хаос, по конфликтот меѓу полицијата и припадниците на курдската заедница, чии сонародници денеска беа убиени во пукотница.

69-годишниот осомничен е ранет и уапсен. Парискиот обвинител рече дека осомничениот неодамна бил ослободен од затвор откако нападнал мигранти кои живееле во шатори и дека инспекторите истражуваат можни расистички мотиви за пукањето.

Судирите избија неколку часа по пукањето, додека членовите на курдската заедница извикуваа слогани против турската влада по што полицијата употреби солзавец за да ја растера се повознемирената толпа.

Запалени се голем број корпи за отпадоци низ градот.

Тензиите настанаа додека министерот за внатрешни работи Џералд Дарманин разговараше со новинарите во близина.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Хаос во Париз: полицијата употреби солзавец за да ги избрка демонстрантите кои горат и кршат низ градот

Ана Ололовска

ВИДЕО: Во Франција нови протести, во Париз се насобраа 8000 тона ѓубре

Нови судири меѓу полицијата и демонстрантите во Париз поради пензиската реформа на Макрон

Горан Наумовски

10.000 тони ѓубре на улиците на Париз

ВИДЕО: Париз затрупан во тони ѓубре, стаорци и бубашваби шетаат по „градот на светлината“

Катерина Павлова-Николовска

(ВИДЕО) Париз како депонија: На пензиската реформа на Макрон се противат и ѓубреџиите