ВИДЕО: Американскиот потпретседател Пенс при посета на болница одлучи да не носи маска

Од:

Американскиот потпретседател Мајк Пенс одлучи да не носи маска за време на неговата посета на болница во сојузната држава Минесота.

При посетата на клиниката Мајо, во Минесота, сите околу Пенс беа со маски, но само тој не носеше.

Својата постапка тој ја објасни со тоа дека не е заразен од коронавирусот и дека не претставува опасност за пациентите.

-Како потпретседател на САД јас регуларно вршам тестирање за коронавирус, и сите луѓе околу мене го прават истото, изјави Пенс во своја одбрана.

Високиот американски функционер не го предомисли ниту фактот што луѓе околу него кои беа дел од делегацијата, носеа маски.

Би можело да ве интересира

СЗО: Омикрон е регистриран во 38 земји, засега нема смртни случаи

А1он

Кремљ: Договорен е прелиминарниот датум за видео-конференција Путин-Бајден

А1он

Главната научничка на СЗО вели дека нема потреба од паника поради појавата на омикрон

А1он

СЗО: Омикрон може да ја влоши ситуацијата во Европа

А1он

Во САД во ноември се вработиле 210.000 лица, помалку од предвиденото, но стапката на невработеност паѓа

А1он

Портпаролот на СЗО ги пофали компаниите што подготвуваат нова вакцина

А1он