ВИДЕО: Паника на плажа во Тунис, морската струја одвлече бебе далеку од брегот

Од:

Вистинска драма се случила во саботата на плажа во Тунис, кога ветрот и медитеранските морски струи ненадејно повлекле девојче старо една и пол година повеќе од еден и пол километар кон отвореното море.

dobivaj vesti na viber

Неговото семејство било на плажата кај Келибија, во североисточен Тунис. Откако по само неколку секунди невнимание сфатиле дека девојчето брзо се оддалечува од брегот, родителите ги алармирале спасувачите.

Веднаш биле ангажирани единици на локалната цивилна заштита, кои со скутери на вода излегле да го бараат девојчето. По околу половина час, еден од спасителите го нашол девојчето – исплашено и уплакано, но живо и здраво, јавуваат локалните медиуми.

Ова не е првпат дете да исчезне на сличен начин на истата плажа, а властите ги предупредија посетителите да бидат посебно внимателни поради силниот ветер кој често дува таму. Минатиот месец, уште едно девојче било извлечено од морето далеку од брегот кај Келибија, откако било повлечено од струите, со гума и „мускули“.

Би можело да ве интересира

Брод со 750 тони дизел потона во близина на Тунис

Повредени 95 лица во судар на два воза во Тунис

А1он

Најмалку 65 повредени во железничка несреќа во Тунис

Ана Ололовска

Најмалку 30 мигранти исчезнале и се стравува дека се удавиле по превртување на брод кај брегот на Тунис

А1он

Издадена меѓународна потерница по поранешниот претседател на Тунис, Марзуки

Ана Ололовска

Во Тунис воведена Ковид-пропусница за сите јавни места