ВИДЕО: Паника на плажа во Тунис, морската струја одвлече бебе далеку од брегот

Од:

Вистинска драма се случила во саботата на плажа во Тунис, кога ветрот и медитеранските морски струи ненадејно повлекле девојче старо една и пол година повеќе од еден и пол километар кон отвореното море.

Неговото семејство било на плажата кај Келибија, во североисточен Тунис. Откако по само неколку секунди невнимание сфатиле дека девојчето брзо се оддалечува од брегот, родителите ги алармирале спасувачите.

Веднаш биле ангажирани единици на локалната цивилна заштита, кои со скутери на вода излегле да го бараат девојчето. По околу половина час, еден од спасителите го нашол девојчето – исплашено и уплакано, но живо и здраво, јавуваат локалните медиуми.

Ова не е првпат дете да исчезне на сличен начин на истата плажа, а властите ги предупредија посетителите да бидат посебно внимателни поради силниот ветер кој често дува таму. Минатиот месец, уште едно девојче било извлечено од морето далеку од брегот кај Келибија, откако било повлечено од струите, со гума и „мускули“.

Би можело да ве интересира

Претседателот на Тунис дополнително ја зајакна својата моќ со декрети

Ана Ололовска

Дедо, татко и внук истепани во својот двор од шест насилници

А1он

Една група мигранти нападната од друга во близина на Куманово

А1он

Кривична пријава за маж од Македонска Каменица, се самозадоволувал пред жени на улица во Делчево

А1он

Физички пресметка меѓу дебрани и жители на село Голем Папрадник, Центар Жупа

Ана Ололовска

Притвор од 30 дена за жител на Дебреште

Ана Ололовска