ВИДЕО: Пак гореа католички цркви во Канада по скандалот со необележани индијански гробови

Од:

Во Канада, по откривањето на 182 необележани гробници под црковно училиште, трето по ред, запалени се две католички цркви.

Пожарникарите вчера околу три часот по полноќ добиле пријава дека целосно изгорела црквата „Св. Јован Крстител“, стара околу 100 години, во Моринвил, северно од градот Едмонтон, во покраината Алберта.

„Пожарот почна од подрумот и веќе се разгоре кога пристигна првата противпожарна екипа на местото на настанот. Влегоа во зградата, но од другата страна на црквата веќе дојде до колапс, па се повлекоа”, изјави Лајн Бушел, инфраструктурен менаџер во Моринвил, за Си Ти Ви Њуз.

Полицијата смета дека пожарот е сомнителен.

Серијата пожари се случува откако беа откриени стотици необележани гробови на местата на некогашни училишта во Канада, финансирани од државата. Водени од верски групи во деветнаесеттиот и сѐ до 70-те години на дваесеттиот век, училиштата имале за цел да ја асимилираат домородната младина. Домородните групи повикаа да се спроведе национална потрага по нови гробови.

Еден час и 20 минути подоцна пристигнал уште една дојава за пожар во црква, овојпат во провинцијата Нова Шкотска, регион населен со домородно население.

За помалку од две недели изгореа седум цркви во Канада. Сите, освен една, се католички.

На многу цркви во Канада се појавија графити и црвени ознаки од раце и нозе. На вратата на една црква во Саскачеван имаше натпис „бевме деца“.

Би можело да ве интересира

Трудо им порача на Канаѓаните дека им е потребна влада која верува во науката

Ана Ололовска

САД: Границите со Канада и Мексико остануваат затворени

А1он

Трудо најави предвремени избори во Канада наесен

Ана Ололовска

Канада наскоро ќе дозволи влез за странци, ама само ако се вакцинирани

Жарко Настоски

Во Канада околу 500 починати поради екстремно високи температури

А1он

ВИДЕО: Молњи предизвикаа повеќе од 130 пожари во Канада

Катерина Павлова-Николовска