ВИДЕО: Осум жртви во бурата која ја погоди Европа

Од:

Најмалку осум лица загинаа во налет на бурата, проследена со поројни дождови и силен ветер, која го погоди северниот дел на Европа.

На островот Корзика ветрот достигна брзина до 200 километри на час, две пристаништа се затворени, авионските летови се откажани, а изби и шумски пожар со кој се борат повеќе од 300 пожарникари. Околу 2.000 домаќинства останаа без електрична енергија.

Бурата Кјара ги погоди и другите делови на Европа. Искорнати дрвја ги блокираа патиштата и железничките пруги во јужните делови на Германија и Австрија.

Би можело да ве интересира

Во Европа расте бројот на идентификувани жртви на трговија со луѓе

А1он

Фон дер Лајен и се извини на Италија за задоцнетата реакција на ЕУ

Ана Ололовска

Според експертите Европа не била подготвена за пандемијата

Ана Ололовска

Блокадата поради коронавирусот го исчисти воздухот во Европа

Ана Ололовска

Монтчалин: Поради коронавирусот под прашање се доведува опстанокот на Европската унија

Ана Ололовска

Дополнителни 75 милиони евра од ЕУ буџетот за репатријација на граѓани

Ана Ололовска