ВИДЕО: Оставен да го чека Ердоган, најдолгите 50 секунди на Путин

Од:

Рускиот претседател Владимир Путин во Техеран остана сам пред новинарите чекајќи го турскиот колега Реџеп Таип Ердоган.

dobivaj vesti na viber

Снимките направени пред состанокот го покажуваат Путин како се стои со скрстени раце, се префрла од нога на нога и прави серија незгодни гримаси пред камерите речиси цела минута пред конечно да пристигне Ердоган.

Иако сè не траеше толку долго, тоа е сосема невообичаено за рускиот лидер бидејќи заработи репутација дека ги држел другите светски лидери да го чекаат, понекогаш намерно, па дури и неколку часа откако би требало да започнат разговорите, пишува Гардијан.

Се додава дека некои шпекулираат дека можеби станува збор за мала одмазда за средбата во Москва во 2020 година, каде Ердоган толку долго чекал да влезе во салата за состаноци што седнал пред неа.

Би можело да ве интересира

Зеленски: Путин мора да биде запрен

А1он

(ВИДЕО) Меркел: Заканите на Путин треба да се сфаќаат сериозно

Русија денеска ќе ги анектира Донецк, Луганск, Херсон и Запорожје

Катерина Павлова-Николовска

Путин: Еднополарната хегемонија се урива, се создава поправеден свет

Катерина Павлова-Николовска

Ердоган: Вечерва ќе разговарам со Путин за Украина

Една од омилените спортистки на Владимир Путин ја напушти Русија, нејзината локација е непозната

А1он