(ВИДЕО) Олаф Шолц исвиркан: „Лажго, бандит“

Од:

Група Германци го исвиркаа германскиот канцелар Олаф Шолц на политички митинг и го обвинија за поттикнување војна, пишува германскиот весник Билд.

На видеото кое го објавија германските медиуми, може да се види како група луѓе го исвиркуваат говорот на Олаф Шолц, нарекувајќи го „воен поттикнувач“, „лажго“ и „бандит“.

По излегувањето на бината, Шолц зборуваше за помагање на Украина, но неговиот говор беше проследен со гневни извици од публиката.

На говорницата дојде и премиерот на Бранденбург, Дитмар Воидке, кој се обиде да ја смири толпата, но незадоволните граѓани продолжија да извикуваат слогани. Шолц претходно во Талин изјави дека Германија ќе продолжи да ја поддржува Украина „се додека е потребно“.

Би можело да ве интересира

Германската полиција во „војна“ со десничарска екстремистичка група

13 годишно девојче нападнато од осуммина и силувано на базен во Келн

Предраг Петровиќ

26 полицајци се повредени на еритрејски културен фестивал во Штутгарт

Убиство во Германија: Ја уби сопругата, а нејзиното тело го криеше во торба

(ВИДЕО) Силно невреме во Германија: Ветер урна шаторот, триесетина се повредени

Тинејџер избоде со нож момче во училиште во Германија, а потоа се самозапали