ВИДЕО: Околу 35 илјади луѓе протестираа во Виена против карантинот и задолжителната вакцинација

Од:

Строгите рестриктивни мерки за заштита од ширењето на Ковид-19 кои вчера ги најави австриската влада предизвикаа протест во Виена на кој присуствуваа илјадници граѓани.

Австриските медиуми јавуваат дека на протестот кој го обезбедуваа 1.300 полицијаци присустувале околу 35 илјади луѓе. Дел од демонстрантите фрлале шишиња кон полицијата, приведени се неколку лица.

Демонстрантите скандирале „слобода“ и голем дел од нив не носеле маски со што ги кршеле правилата за организирање на големи собири.

Вчера, австриската влада соопшти дека од понеделник стапува на сила национален карантин за целото население, а од 1 февруари 2022 вакцинацијата ќе стане задолжителна за сите.

Би можело да ве интересира

ЗНМ бара Владата да ги почитува ковид протоколите и да обезбеди услови за безбедна работа на медиумските работници

А1он

Во Албанија 2.832 новозаразени за 24 часа, најмногу од почетокот на пандемијата

А1он

СЗО: Преминот на Ковид-19 во ендемска форма не значи дека не е опасен

А1он

Доставен амандман во грчкиот Парламент за јавно објавување на имињата на бизнисите кои ги прекршуваат Ковид мерките

А1он

Ковид-19: Рекорден број на новозаразени во Србија, Словенија и во Хрватска, лоша епидемиолошка состојба и во останатиот дел од регионот

А1он

ЕМА: Постојани бустери може лошо да влијаат врз имунитетот

А1он