ВИДЕО: Околината на Лос Анџелес ја погоди најсилното торнадо во полседните 40 години

Од:

Најмалку едно лице е повредено откако ретко торнадо вчера го погоди градот Монтебело, југоисточно од Лос Анџелес. Националната метеоролошка служба му даде оценка на торнадото EF-1 со проценети максимални ветрови од 110 mph (175 km/h), најсилното торнадо што ја погодило областа Лос Анџелес од 1983 година.

Портпаролот на градот Мајкл Чи потврди дека торнадото оштетило најмалку 17 згради, а 11 згради се толку многу оштетени што пожарникарите ги сметале за премногу опасни за употреба.

Метеоролошката служба соопшти дека торнадото урнало покриви, столбови за струја, искршило прозорци и корнело дрвја. Според Националната управа за океани и атмосфера, Калифорнија е погодена во просек од помалку од 10 торнада годишно, од кои повеќето се мали и краткотрајни, пишува CNN.

Вчерашното торнадо е само едно во низата временски катастрофи што ја погодија Калифорнија во последните месеци. Така, државата се соочи со најмалку 12 бранови бури што донесоа разорни поплави и ветрови со урагански сили. Најмалку пет лица загинаа во невреме во областа на заливот Сан Франциско оваа недела, бидејќи жестоките ветрови ги зафатија градовите во вторникот, уривајќи дрвја и далноводи.

Би можело да ве интересира

22 годишниот рапер убиен во затвор: Избоден неколку пати во вратот

Предраг Петровиќ

Ново силно торнадо ги погоди САД – четири лица загинаа, огромна материјална штета

ВИДЕО: Во САД беснеат торнада, има и загинати, снимките се како од филм

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Серија моќни торнада ги погодија САД: За време на концерт се урна покрив на театар

Ана Ололовска

ВИДЕО: Снимен ударот на торнадо во училиште во Мисисипи

Во торнада во Мисисипи и Алабама загинаа 26 луѓе, а десетици се повредени

Горан Наумовски