ВИДЕО: Огромно торнадо кај Сочи, невремето демне над руското летувалиште

Од:

Невообичаено силно торнадо се создаде денеска над Црното Море кај руското летувалиште Сочи, а спектакуларниот воден столб, кој се издигна неколку стотици метри во височина, беше снимен од туристите и локалните жители.

Во Сочи е во сила предупредување за екстремно невреме, а во градот се очекуваат силни поројни дождови и грмотевици, ветер и дожд, а можно е и создавање на нови торнада. Торнадо се создаде во Сочи и вчера, кога беше оштетена плажа во близина на градот, а шокираните туристи објавуваа снимки на социјалните мрежи.

Според експертите, торнадата се релативно честа појава во северниот дел од Црното Море, каде се јавуваат преку целата година, а најчести се меѓу мај и октомври. Оваа појава главно се јавува над морето и брзо изчезнува, објаснуваат метеоролозите.

Би можело да ве интересира

Пекинг и Москва заеднички го осудија американскиот самит на кој не се поканети

Ана Ололовска

Расте бројот на загинати во несреќа во рудникот во Сибир

Вучиќ по средбата со Путин: Добивме неверојатна цена за гасот

А1он

ВИДЕО: Несреќа во рудник во Русија, најмалку 11 загинати

Првите луѓе на руската и американската армија телефонски разговараа за тензиите околу Украина

Ана Ололовска

Русија му испрати на Либан сателитски снимки од пристаништето Бејрут пред и по експлозијата

Ана Ололовска