ВИДЕО: Огромни штети на Бахамите од ураганот Дориан

Од:

Разурнувачкиот ураган Дориан предизвика огромни штети на Бахамите, соопшти Црвениот крст.

Според организацијата, 13.000 домови се оштетени или целосно уништени. Најмалку 1.054 летови беа откажани во САД поради доаѓањето на ураганот.

Иако сè уште немаат целосна претстава за тоа што се случи, Меѓународната федерација за вонредни операции на Црвениот крст и Црвената полумесечина во Женева го класифицираат дејството на ураганот како „катастрофално“ и предвидуваат големи потреби за засолништа, чиста вода и лекарска помош…

Со ветер од 295 километри на час, Дориан стигна до островите Абакос, на северозападниот дел од Бахамите, како најсилна бура што некогаш ги погодила Карибите.

Југоисточните американски држави Флорида, Џорџија и Јужна Каролина им наредија на жителите од крајбрежјето да се евакуираат. Масовното иселување опфати стотици илјади луѓе.

Американскиот претседател Доналд Трамп претходно објави вонредна состојба во тој дел на САД.

Би можело да ве интересира

Ураганот „Лоренцо“ носи бранови од 22 метри на Азорските Острови

Ураганот Умберто, засилен до категорија три, се приближува до Бермудските Острови

Ана Ололовска

Бурата Умберто прерасна во ураган од прва категорија

Ана Ололовска

Бурата Умберто прераснува во ураган, тврдат метеоролозите

Ана Ололовска

Бурата Умберто се упати кон Бахамите

Нова бура им се заканува на Бахамите

Ана Ололовска