ВИДЕО: Објавени снимки од апсењето на напаѓачот кој уби шестмина на празничната парадата во Чикаго

Од:

Американската полиција соопшти дека го уапсила Роберт Е. Крајмо, осомничениот за вчерашната пукотница во чикашкото предградие Хајланд Парк при што беа убиени шест, а ранети повеќе од 36 лица.

dobivaj vesti na viber

Крајмо од покривот на зграда отворил оган од огнено оружје врз собраните на парадата по повод Денот на независноста.

Снимките од апсењето се направени од граќани кои биле сведоци, а кои исто така го препознале видеото кое полицијата објави дека го бара.

„Звучеше како огномет“, изјави пензионираниот лекар Ричард Кауфман кој се наоѓал преку патот од местото од каде напаѓачот пукал врз толпата, додавајќи дека слушнал околу 200 истрели. Настанал метеж, стампедо, луѓето се сопнувале, некои од нив расакрвавени се сопнувале меѓусебно во обид што поскоро да дојдат до засолниште.

Повеќето од 36 лица повредени од нападот се со прострелни рани од огнено оружје. Дваесет и шест ранети лица на возраст меѓу осум и 85 години се префрлени во болницата во Хајланд Парк.

Би можело да ве интересира

САД извршија проба на интерконтинентална ракета со дострел од речиси 6.800 километри

Сеул: Големи воени вежби на САД и Јужна Кореја следната недела

Ана Ололовска

ФБИ: Безбедносните агенции на САД се соочуваат со закани по претресот на домот на Трамп во Флорида

Ана Ололовска

Пукање во забавен парк во Чикаго, повредени три лица

Порака од Русија за САД: Ако уште не сфатиле, ќе сфатат, има преведено на англиски

ВИДЕО: Автомобил влета во ресторан во Вирџинија, најмалку 14 повредени