(ВИДЕО) Објавена снимка од момчето кое упадна кај Кралицата: Ќе се обидам да ја убијам

Од:

Британските медиуми објавија видео на кое едно лице се заканува дека ќе ја убие кралицата.

dobivaj vesti na viber

Се смета дека на снимката е 19-годишното момче кое на Божик беше уапсено во замокот Виндзор. Осомничениот Џасванта Синг Чаил е третиран според Законот за ментално здравје.

Џасванта снимката им ја испратил на пријателите преку Снапчет во 8.06 на божиќното утро, 24 минути пред да биде уапсен.

„Жал ми е за она што го направив и што ќе направам. Ќе се обидам да ја убијам Елизабета, кралицата на кралското семејство. Ова е одмазда за оние кои загинаа во масакрот во Џалијанвала Баг во 1919 година. Тоа е исто така одмазда за оние кои беа убиени, понижени и дискриминирани поради нивната раса. Моето име беше Џасвант Синг Чил, сега се викам Дарт Џонс“, рече тој.

Во моментот на апсењето бил на 500 метри од приватната соба на Кралицата. Ќаил кој е познат како Џас бил вооружен со самострел, а преку оградата на дворецот се качил со скали направени од јаже.

На објавеното видеот, Џас зборува со изменет глас, лицето му е пкриено со маска инспирирана од серијалот „Војна на ѕвездите“.

Тинејџерот е процесуиран во склад со Законот за ментално здравје затоа што лекарите го прогласија дека е неспособен за судење. Сепак според британските медиуми, открититето за однапред испратеното видео отвора нова димензија на случајот.

Би можело да ве интересира

Официјално откриен надгробниот споменик на Елизабета Втора

Ана Ололовска

Погребот на кралицата Елизабета го надмина тој на Тито по посетеност

А1он

Елизабета Втора штотуку е погребана, а веќе се прават планови за нов кралски погреб

А1он

(ВИДЕО) Кралот Чарлс повторно ја шокираше јавноста: Прескокна црнец додека се ракуваше со ожалостените

А1он

Трамп го исмејуваше Бајден за тоа каде седел на погребот: Да бев јас, ќе бев во првиот ред

А1он

Околу 250.000 луѓе го посетија ковчегот на кралицата Елизабета

Ана Ололовска