ВИДЕО: Објавена снимка од експлозијата на руски танкер во близина на Крим

Од:

Руското Министерство за вонредни ситуации објави снимка од вчерашната експлозија на танкер во Керчкиот Теснец, меѓу Азовското и Црното Море, по која тројца морнари паднале во морето и по нив се уште се трага.

Десетмина членови на екипажот на танкерот за нафта биле спасени од бродот „Сириус,“ кој се нашол во близина.

Керчкиот Теснец е точка на раздор меѓу Русија и Украина, откако Русија го анектираше Крим, а власта на претседателот Путин пред две години пушти во употреба мост долг 18 километри, кој сега е единствената сувоземна врска на Крим со копнена Русија.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Експлозија во московска ковид-болница со 700 пациенти

Жарко Настоски

Пожар на огромен танкер кај Шри Ланка, стотици илјади тони нафта пред излевање во Индискиот Океан

Жарко Настоски

Коронавирусот се шири меѓу повредените од експлозијата во Бејрут

Жарко Настоски

УНХЦР: Време е светот да покаже солидарност со народот на Либан

Жарко Настоски

Уапсен шефот на либанската царина поради експлозијата во Бејрут

А1он

ФБИ ќе учествува во истрагата за експлозијата во Либан

А1он