ВИДЕО: Објавена снимка од атентат на Трамп

Од:

На веб-страницата на иранскиот врховен лидер е прикажано анимирано видео, на кое се гледа роботизирано возило како се подготвува за атентат на поранешниот американски претседател Доналд Трамп.

dobivaj vesti na viber

Анимираното видео е направено на годишнината од атентатот на иранскиот генерал Касем Сулејмани, кој беше убиен во напад на американско беспилотно летало во Багдад на 3 јануари 2020 година.

На видеото објавено вчера на веб-страницата на канцеларијата на Хамнеи се гледа како Трамп е погоден од иранско беспилотно летало на теренот за голф во неговиот дом во Флорида.

Видеото го прикажува минатогодишниот пропаганден постер на кој Трамп е исто така на теренот за голф, повикувајќи на одмазда за убиството на Сулејмани.

Претходно овој месец, иранскиот претседател Ебрахим Раиси побара Трамп да биде „прогонет и убиен“.

Врховниот ирански верски водач, ајатолахот Али Хамнеи, изјави дека поранешниот американски претседател Доналд Трамп, кој го нареди убиството на иранскиот генерал Сулејмани, ќе биде заборавен во ѓубриштето на историјата, откако ќе ја плати цената за убиствата извршени низ светот.

Генералот Касем Сулејмани, кој беше убиен во американскиот напад во Ирак, беше вториот најмоќен човек во Иран, веднаш под ајатолахот Али Хамнеи.

Сулејмани се сметаше за креатор на големите амбиции на Иран на Блискиот Исток.

Исто така, како командант на моќната иранска елитна единица, Сулејмани важеше за вистински ирански министер за надворешни работи кога станува збор за прашањето на војна и мир.

Би можело да ве интересира

Маск ќе го одблокира Трамп на Твитер

А1он

Трамп планирал да ги уништи нарко-картелите во Мексико со ракетни напади

Групацијата „Трамп“ навреме не доставила документи до Судот, ќе плаќа пенали од десет илјади долари дневно

Трамп го повика Путин да ги објави сите штетни информации за семејството на Бајден

Катерина Павлова-Николовска

Почна да работи социјалната мрежа на Трамп

Ако биде повторно избран за претседател, Трамп ќе ги помилува осудените за упадот во Капитол