ВИДЕО: Објавена рутата по која ќе се движи ковчегот на кралицата Елизабета

Од:

NBN News објави симулација која покажува по кој пат ќе помине ковчегот на кралицата Елизабета денес. Ковчегот со погребна кола ќе биде однесен во Виндзор, на југоисток, на триесетина километри од главниот град.

Од 16 часот по средноевропско време ќе започне нова поворка предводена од членовите на кралската коњаница, која ќе ја мине петкилометарската долга прошетка (Long Walk) на пат кон замокот Виндзор. Кралското семејство ќе се приклучи на поворката кон капелата Св Џорџ.

Би можело да ве интересира

Писмо на кралицата Елизабета од 1966 година продадено на аукција во Германија

Ана Ололовска

Официјално откриен надгробниот споменик на Елизабета Втора

Ана Ололовска

Погребот на кралицата Елизабета го надмина тој на Тито по посетеност

А1он

Елизабета Втора штотуку е погребана, а веќе се прават планови за нов кралски погреб

А1он

(ВИДЕО) Кралот Чарлс повторно ја шокираше јавноста: Прескокна црнец додека се ракуваше со ожалостените

А1он

Трамп го исмејуваше Бајден за тоа каде седел на погребот: Да бев јас, ќе бев во првиот ред

А1он