ВИДЕО: Ново страдање во Багдад – бомба разнесе десетици луѓе кои пазаруваа за Курбан Бајрам

Од:

Најмалку 28 лица загинаа, а шеесетина се повредени во еден од најголемите терористички напади што годинава се случи во Багдад, јавуваат светските медиуми.

Бомбата експлодирала на полн пазар во претежно шиитското предградие Мадинат Садр. Во тоа време имало особено многу луѓе, бидејќи многу Ирачани и цели семејства со деца биле на пазарот за да купат сè што е потребно, на ден пред големиот муслимански празник Курбан Бајрам.

Експлозијата предизвика значителна материјална штета, неколку продавници се запалиле, а луѓето во паника се обидувале да избегаат по тесните улички околу пазарот. Безбедносните сили потврдија дека во нападот била употребена импровизирана експлозивна направа.

Ирачкиот премиер Мустафа ал Казими нареди итна истрага за сите околности на инцидентот. Покрај тоа, командирот на една од единиците на федералната полиција во Мадинат Садр бил уапсен во врска со инцидентот.

По терористичкиот напад, за кој сè уште ниту една група не презеде одговорност, но сомневањата ќе водат кон Исламска држава, безбедносните мерки се сериозно засилени во централните и јужните провинции на земјата, каде што живеат претежно шиити. И на улиците има дополнителни мобилни патроли и сите возила што влегуваат во градовите внимателно се следат.

Би можело да ве интересира

Двајца турски војници загинаа во нападите во Сирија и Ирак

Бајден објави дека до крајот на годината завршува американската воена мисија во Ирак

Ана Ололовска

Ал-Кадими: Во Ирак веќе не се потребни американски војници за борбата против ИД

Ана Ололовска

Уапсени организаторите на атентатот на пазарот во Багдад пред Курбан Бајрам

Ана Ололовска

Со дрон нападната американска воена база во ирачки Курдистан, нема повредени

Ана Ололовска

Крвав напад на пазар во Багдад, дваесетина загинати

Ана Ололовска