ВИДЕО: Нови протести во Ереван, расте притисокот за оставка на Пашинјан

Од:

Десетици илјади луѓе протестираа во ерменскиот главен град Ереван, барајќи премиерот Никол Пашинјан да поднесе оставка поради контроверзниот мировен договор со Азербејџан.

Опозицијата исто така организираше национален штрајк Околу 25.000 демонстранти го преплавија центарот на Ереван скандирајќи – „Никол – предавник“ и „Ерменија без Никол“.

Демонстрантите ја опколија зградата на Владата и ја повикаа полицијата да му се придружи на народот.

Пашинјан ги налути Ерменците по склучувањето мировен договор со Азербејџан со посредство на Москва, кој многумина во земјата го сметаат за предавство. Шестнеделната војна во Нагорно Карабах ги однесе животите на повеќе од 6.000 луѓе.

Би можело да ве интересира

Демонстранти упаднаа во владината зграда во Ереван

Ана Ололовска

Ердоган околу Ерменија: Турција се противи на државни удари, последниот збор ќе го има народот

Жарко Настоски

Ерменскиот претседател Саркисјан: Преземам мерки за намалување на тензиите

Жарко Настоски

Кремљ загрижен за ситуацијата во Ерменија и повикува на смиреност

Ана Ололовска

Пашинијан го смени началникот на Генералштабот, откако армијата му побара оставка

Ана Ололовска

Повторно антивладини протести во Ереван

Ана Ололовска