ВИДЕО: Нови протести на суданските ученици поради насилството на безбедносните сили

Од:

Илјадници судански ученици денеска повторно излегоа на улиците на главниот град Картум и другите градови ширум земјата за да го осудат насилството на безбедносните сили кои вчера убија петмина нивни врсници, пренесоа американските медиуми.

Најмалку пет ученици вчера погинаа кога суданските сили за безбедност отворија оган врз нив додека протестираа во градот Обеид, во централната провинција Кордофан, соопштија организаторите на протестот.

Протестите ги организираа учениците од средните училишта кои се противат на воената власт во земјата и бараат брзо воспоставување цивилна власт.

Би можело да ве интересира

Нетанјаху: Израелски авион го надлета Судан, знак за подобрување на односите

Ана Ололовска

Судан побара мировна мисија од ОН

Ана Ололовска

Повеќе од 30 убиени на границата меѓу Судан и Јужен Судан Џуба

Суданската армија стави крај на вооружен бунт на поранешни безбедносни агенти

Ана Ололовска

Судан: Осудени 27 полицајци на смрт поради убиство на учител

Две години затвор за поранешниот судански претседател Омар ал-Башир заради корупција

Ана Ололовска