ВИДЕО: Нови гневни протести во Ереван, уапсени десетици граѓани

Од:

Веќе десетти ден продолжуваат гневните протести на приврзаниците на ерменската опозиција поради потпишаниот договор за прекин на огнот со Азербејџан.

Протести, на кои се бара оставка од премиерот Никол Пашинјан, денеска се оддржаа во главниот град Ереван, и вториот по големина град во земјата – Ѓумрија, на кои демонстрантите ги блокираа централните улици.

Вкупно 85 лица се приведени, соопшти полицијата.

Немирите и протестите во Ереван почнаа уште во текот на ноќта на 10 ноември, откако премиерот на Ерменија, заедно со претседателите на Русија и Азербејџан, усвои трилатерална изјава за примирје во Нагорно Карабах и предавање на неколку региони на Азербејџан.

Во Ерменија ова решение беше сфатено како неоснована одлука за капитулација.

Би можело да ве интересира

Претседателот на Ерменија хоспитализиран во Лондон поради Ковид-19

Ана Ололовска

Облечени како „староседелци“, со крзнени елеци и голи до половината се дел од упаѓачите во американскиот Конгрес

А1он

Минеаполис: Стотици луѓе протестираа поради убиство на Афроамериканец

Жарко Настоски

Апсења на протестите во Ереван, 77 демонстранти завршија во притвор

Жарко Настоски

Азербејџан ќе почне да ја повлекува војската од Нагорно Карабах

Жарко Настоски

ВИДЕО: Нови протести во Ереван, расте притисокот за оставка на Пашинјан

Жарко Настоски