ВИДЕО: Нова трагедија во САД, тројца мртви во пукање во црква

Од:

Маж вчера застрела две жени на паркинг во црква во сојузната држава Ајова, а потоа и себеси, соопшти полицијата, додавајќи дека уште три се убиени во серијата неодамнешни престрелки што ги потресоа САД.

dobivaj vesti na viber

Престрелката во Ајова дојде веднаш откако претседателот Џо Бајден одржа голем говор за оруженото насилство по масовните престрелки во Бафало, Њујорк, Увалде, Тексас и Тулса (Оклахома) во последните недели.

Во меѓувреме, во второто пукање што се случи вчера, ранети се две лица кои беа на погреб на гробиштата Рацин во Висконсин.

Пукањето во Ајова се случило пред црквата Корнерстоун, фундаменталистичка христијанска црква источно од градот Ејмс, за време на црковна програма, изјави Николас Лени, главен заменик во канцеларијата на шерифот на округот Стори.

Кога властите пристигнале на местото на настанот, ги пронашле тројцата мртви, рече Лени, додавајќи дека не може да даде идентитет или да открие во каква врска можеби биле.

„Се чини дека ова е изолиран инцидент со еден напаѓач“, рече Лени.

Неколку моменти претходно, Бајден го повика Конгресот да го забрани јуришното оружје, да ги прошири проверките на позадината и да спроведе други мерки за контрола на оружјето за справување со масовните пукања.

Би можело да ве интересира

САД ќе почнат трговски преговори со Тајван

Лиз Чејни најави кандидатура за претседател на САД „за да спречи Трамп да влезе во Белата куќа“

Ана Ололовска

Иран подготвен за размена на затвореници со САД

Ана Ололовска

САД извршија проба на интерконтинентална ракета со дострел од речиси 6.800 километри

Сеул: Големи воени вежби на САД и Јужна Кореја следната недела

Ана Ололовска

ФБИ: Безбедносните агенции на САД се соочуваат со закани по претресот на домот на Трамп во Флорида

Ана Ололовска