ВИДЕО: Нов проблем за Бајден, илјадници миграни чекаат под мост во Тексас

Од:

Илјадници мигранти пристигнаа под мостот кој ги поврзува градовите Дел Рио во Тексак и Акун во Мексико и на огромната жештина напавија имповизиран камп поставувајќи со тоа пред американскиот претседател Џо Бајден нови граничен проблем со кој ќе мора да се соочува.

Миграните се на отворено на температура која достигнива и до 37 степени со многу малку вода и храна. Дел од нив морале да ја минуваат Рио Гранде и повторно да влезат во Мексико за да набават храна и вода затоа што како што тврдат на американска страна не добиваат ништо.

Миграните се главно од Хаити, но има и од Куба и од Венецуела и Никарагва.

Набрзо по преземањето на претседателската фуднкица, Бајден укине голем дел од рестриктивните правила а миграните кои ги воведе неговиот претходник Доналд Трамп.

Би можело да ве интересира

Пекинг му порача на Бајден: Не се обидувајте да не тестирате, Тајван е дел од Кина

А1он

Камилов: Узбекистан нема да распореди американски воен контингент на своја територија

А1он

Остин одби да „шпекулира“ за американската интервенција во одбрана на Тајван

А1он

Многу повеќе Американци добиваат засилувачка вакцина од оние кои се решиле на прва доза

А1он

ФТ: Инфлацијата во САД се искачува на највисоко ниво во последната деценија, притисок врз ФЕД

Ана Ололовска

Пентагон: САД спроведе успешно тестирање на компоненти од програмата за хиперсонично оружје

Ана Ололовска