(ВИДЕО) Нов гаф на Бајден

Од:

За време на неговиот синоќешен говор во канадскиот парламент во Отава, американскиот претседател Џозеф Бајден по грешка ја пофали „Кина“ кога мисли на Канада.

Бајден направи гаф, бидејќи видно не ја спомна улогата на Кина во шверцот со фентанил.

„Денес ја поздравувам Кина… извинете, ја поздравувам Канада“, рече 80-годишниот американски претседател и набрзина додаде: „Можете да замислите што мислам за Кина. Сè уште нема да навлегувам во тоа“, рече Бајден, објави Јорк Пост.

На прес-конференцијата што следеше, Бајден направи сличен гаф и ја спомена Јапонија додека зборуваше за односите на Кина со Русија, но се поправи пред крајот на реченицата.

Бајден ги збуни Канада и Кина кога сакаше да ја пофали Канада што се согласи да прими 15.000 бегалци од земјите од Латинска Америка за една година, во замена Америка да се согласи да ги депортира оние кои ќе бидат фатени во обид илегално да влезат во Канада.

Само неколку моменти пред гафот, Бајден воопшто не ја спомна Кина додека зборуваше за фентанил, кој е причина за порастот на смртните случаи од предозирање во САД.

„Ние се бориме со злото на синтетичката дрога што ги пустоши канадските и американските заедници, особено нашите млади луѓе. Фентанил е убиец и речиси секој знае некој што бил погоден од него – изгубил дете или изгубил пријател“, рече Бајден за смртоносната дрога.

Бајден рече дека фентанилот, кој претежно се снабдува од кинески лаборатории, „има свои корени низ целиот свет“ и „се доставува од странство“, без да прецизира од каде.

„Канада и Соединетите Држави тесно соработуваат со нашите партнери во Мексико за да се справат со овој проблем во секоја фаза, од хемикалии што се испраќаат од странство, до апчиња и трговци со луѓе“, рече Бајден.

Би можело да ве интересира

Бела куќа: На Бајден му e добро откако падна во Колорадо

ВИДЕО: Бајден повторно падна, тројца му помагаа да стане

ВИДЕО: Жената која го обвини Бајден за сексуален напад пребега во Русија

Катерина Павлова-Николовска

Бојан Стојаноски: Бајден има плата од 31.000 евра, а Ковачевски и Груби ќе плаќаат 36.500 евра месечно за надзорник

Орце Костов

Москва: Само да не го изберат „типот со деменција“

Шолц: Се надевам дека Бајден повторно ќе победи на изборите

Ана Ололовска