(ВИДЕО) „Њујорк Тајмс“: Украинска ракета е одговорна за масакрот на 15 цивили на пазар

Од:

Ракетниот напад врз Костјантиновка во источна Украина беше еден од најсмртоносните во последните месеци. Најмалку 15 цивили загинаа, а повеќе од 30 се ранети. Ракетата го погодила пазарот, а парчињата метал со кои била наполнета боевата глава ги пробиле прозорците и ѕидовите. Некои жртви беа ранети до непрепознатливост.

Помалку од два часа подоцна, украинскиот претседател Володимир ги обвини руските „терористи“ за нападот, а многу медиуми го следеа истиот. За време на инвазијата на Украина, Русија постојано и систематски напаѓаше цивили и напаѓаше училишта, пазари и станбени згради. Овие удари беа користени како намерна тактика за заплашување на населението. Во Костјантиновка во април беа гранатирани куќи и предучилишна установа, при што загинаа шест лица.

Но, истрагата на Њујорк Тајмс, која собираше и анализираше фрагменти од проектили, сателитски снимки, сметки на сведоци и објави на социјалните мрежи, силно сугерира дека катастрофалниот удар бил резултат на залутана украинска ракета за воздушна одбрана истрелана од системот Бук.

Се чини дека ударот бил трагична несреќа. Експертите за противвоздушна одбрана велат дека ракетите како оној што го погодија пазарот може да тргнат надвор од курсот поради различни причини, вклучително и електронска неисправност или „перка“ за наведување која е оштетена или отсечена во моментот на лансирање.

Би можело да ве интересира

Најмалку 14 лица се повредени во руските напади врз градови низ Украина

Лавров: Ако сакате преговори, Киев нека го отповика указот на Зеленски

Моравјецки: Полска повеќе не испраќа оружје во Украина

(ВИДЕО) Се спасуваат ранетите од урнатините во Черкаси

Седум ранети во рускиот напад на Киев, меѓу кои и деветгодишно девојче

Горан Наумовски

Спречени украински напади кај Севастопол на Крим