(ВИДЕО) Њујорк тајмс објави снимка: „Вака Путин го играше Западот 20 години“

Од:

Њујорк тајмс објави компилација од снимки и текст со наслов „Дваесет години Путин си игра со Западот“.

dobivaj vesti na viber

Снимките од меѓународните состаноци и говори во изминатите 20 години покажуваат дека Владимир Путин е срдечно примен од светските лидери, вклучувајќи го и поранешниот британски премиер Тони Блер и поранешниот американски претседател Џорџ Буш.

„Дури и едноставно да одлучија да му дадат шанса за политички цели, преземаа ризик од историски размери – биди фин со Путин и можеби тој убаво ќе ти врати“, пишува Адам Вестбрук.

„Иако е дискутабилно дали западните влади можеле да ги предвидат крвавите визии на Путин, да бидеме јасни за една работа: личната дипломатија не функционира кога ви е најпотребна“, продолжува Вестбрук.

Додека беше на власт, Буш рече за Путин: „Утврдив дека е многу отворен и вреден доверба. Можев да ја почувствувам неговата душа. Немаше да го поканам на мојот ранч ако не му верувам“.

Од прилика во исто време, Блер рече: „Улогата што Русија ја одигра во меѓународната заедница од 11 септември е извонредна“.

Додека беше претседател на Франција, Никола Саркози го опиша Путин како „многу интелигентен“. За време на неговото претседателствување со Соединетите држави, Барак Обама ја пофали „извонредната“ работа што Путин ја направи за својот народ.

Би можело да ве интересира

Путин пристигна во Таџикистан, првата станица на патувањето во Централна Азија

А1он

Русија ги објави координатите на Пентагон затоа што „западните сателити работат за непријателот“

А1он

Ве набљудуваме – Русите испратија специјална честитка до НАТО со координати на центрите на моќ

Песков: Русија ќе ја прекине офанзивата за само еден ден, но кога Украина ќе капитулира

Ана Ололовска

Руската Амбасада во Бугарија упати повик за собирање средства за руските војници во Украина

Ана Ололовска

Забранет влез во Русија и за сопругата и ќерката на Бајден

Ана Ололовска