ВИДЕО: Незапаметено невреме во Москва – оркански ветришта корнеа дрвја и покриви

Од:

Вистински ураган ја погоди денеска Москва, по цела недела жештини со температури кои надминуваа 35 степени. Силниот ветер корнеше дрвја и покриви од згради, а повеќе метро станици во рускиот главен град се поплавени. Во прекин е градскиот превоз на повеќе локации поради паднати дрвја, а откако гром удри во трафостаница, повеќе од 15.000 московјани се без струја.

Снимките го покажуваат интензитетот на ветрот и дождот, а руските метеоролози велат дека невремето, кое го нарекоа „ураган“, е незапаметно во руската престолнина.

Според локалните медиуми, целосно поплавена е метро станицата Јасенево, а во Раменско ветрот соборил градежен кран. Засега нема информации за евентуални жртви и повредени, но причинета е огромна материјална штета.

Би можело да ве интересира

Лавров: Немаме веќе трпение, време е да продолжиме понатаму

Ана Ололовска

Прајс: Сојузниците ги координираат непосредните чекори за можни казнени мерки за Москва

Ана Ололовска

Русија од Казахстан извлекла повеќе од 2.000 луѓе

Ана Ололовска

Вашингтон пост: Сенатот подготвува санкции против Путин во случај на руска окупација на Украина

А1он

Глобалната логистичка криза предизвика скок на контејнерскиот товар во Русија

Ана Ололовска

Столтенберг за состанокот на Советот НАТО-Русија

Ана Ололовска