ВИДЕО: Невреме во Полска, има загинати и повредени

Од:

Неколку луѓе загинаа, а десетмина се повредени во Полска во силното невреме кое денеска го зафати планинскиот венец Татри на границата со Словачка.

Спасувачки екипи ќе тргнат кон врвот Гевонт, каде група туристи, меѓу кои има и деца, биле погодени од гром, објавија локалните медиуми.

Спасувачите со хеликоптер ќе бидат префрлени на планинскиот врв.

Би можело да ве интересира

Најмалку тројца загинати во невреме во Шпанија

А1он

ВИДЕО: Песочна бура ја зафати Австралија

Полскиот Сенат го отфрли предлог-законот за „дисциплинирање“ судии

Полска и Германија најголеми корисници на климатскиот фонд на ЕУ

Ана Ололовска

ЕП: Влошено владеењето на правото во Унгарија и Полска

Предраг Петровиќ

Илјадници лица на улиците на Варшава: Нем „марш на илјада тоги“

Ана Ололовска