ВИДЕО: Насилен протест во Луксембург против корона мерките

Од:

Неколку стотици лица вчера протестираа во Луксембург против мерките воведени поради коронавирусот, јавија француските медиуми, додавајќи дека полицијата која го обезбедуваше протестот употребила водени топови и го растурила собирот, притоа апсејќи и неколку демонстранти.

dobivaj vesti na viber

Хеликоптери и дронови ги надлетуваа демонстрантите кои извикуваа „Слобода“, а на помош на луксембуршката полиција дојде и полицијата од соседна Белгија, поради нередите што на сличен собир избија на 4 декември.

Полицијата ја истурка групата демонстранти кои фрлаа петарди и димни бомби во поставените полициски барикади во центарот на градот.

Приведени се повеќе од 10 лица.

Властите ги заострија мерките против коронавирусот. Во Луксембург е задолжителна ковид пропусницата за влез во згради во кои се сместени културни и забавни настани.

Ковид пропусница или негативен тест за коронавирус од 15 јануари ќе бидат задолжителни и за вработените во сите фирми.

Би можело да ве интересира

По Малта и Луксембург ќе ја легализира марихуаната

А1он

Луксембург загрижен за ситуацијата со нуклеарната електрана Катеном во Франција

Ана Ололовска

Премиерот на Луксембург обвинет за плагијат призна дека „требало да постапи поинаку“

Ана Ололовска

Луксембург има најмногу автомобили по жител во Европската Унија

А1он

„Сериозна, но стабилна“ е состојбата на луксембуршкиот премиер Бетел, кој е заразен со коронавирусот

Жарко Настоски

Премиерот на Луксембург хоспитализиран поради коронавирус