ВИДЕО: Напад во Данска: Запален Куранот, осквернавено турското знаме

Од:

Во Данска повторно е извршен провокативен напад врз муслиманската света книга Куран и турското знаме, јавува Анадолија.

Член на групата „Patrioterne Gar Live“ (Патриоти во живо) во Данска, која, според Анадолија, е позната по своите исламофобични и ултранационалистички ставови, ги сквернави Куранот и турското знаме пред турската амбасада во Копенхаген.

Провокаторот, кој држеше антиисламски транспаренти и извикуваше слогани со навреди на исламот, го пренесуваше во живо провокативниот чин на Твитер.

На провокацијата реагираа турските гласачи кои дојдоа да гласаат во амбасадата на изборите во Турција.

Еден од турските државјани се соочил со интервенција на данската полиција кога од земја го подигнал турското знаме и го предупредил провокаторот.

Сквернавењето на Куранот веќе се случи оваа година во Данска, Шведска и Холандија.

Би можело да ве интересира

Данска и нареди на Русија да го намали бројот на дипломати во амбасадата во Копенхаген

Данска: Подготвени сме да и дадеме Ф-16 на Украина

Ана Ололовска

Данска ќе обучува украински пилоти за Ф-16 авионите

Ана Ололовска

Двајца српски тинејџери убиени во Данска

Катерина Ѓуровски

Големи протести во Данска поради плановите на владата да укине државен празник

Ана Ололовска

Постигнат договор за формирање влада на Данска

Ана Ололовска