(ВИДЕО) Најмалку тројца загинати, десетина исчезнати во експлозија на британскиот остров Џерси

Од:

Три лица загинаа, а десет се водат како исчезнати по експлозија што утрово се случи во станбена зграда на островот Џерси, во близина на брегот на северна Велика Британија.

„Сега имаме, жал ми е што можам да кажам, три лица загинаа“, изјави началникот на полицијата во Џерси, Робин Смит на прес-конференција.

Експлозијата се случила нешто пред четири часот наутро, а пожарот во меѓувреме е изгаснат. Службите за итни случаи ќе продолжат да бараат преживеани во текот на ноќта, рече Смит.

Тој потврди дека противпожарните служби биле повикани во зградата во петокот вечерта, пред експлозијата, откако жителите потврдиле дека мирисаат на гас. Тој не ја коментираше причината за експлозијата и рече дека таа ќе биде предмет на истрага.

Смит рече дека трикатната зграда, сместена во близина на пристаништето во главниот град на островот, Св. Хелиера, е целосно урната. Тој рече дека 20 до 30 лица биле евакуирани, а две лица со полесни повреди добиле болничка помош.

Џерси е сопственост на британската круна со сопствен финансиски и судски систем и население од околу 100.000.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Експлозија во фабрика за чоколади во САД, петмина загинаа, шест лица се исчезнати

Експлозија во зграда во Нов Белград-загина маж

(ВИДЕО) Двајца мртви, најмалку девет исчезнати во експлозија во фабрика за чоколади во Пенсилванија

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Експлозија во Мајами: Две лица загинаа, тројца тешко повредени

(ВИДЕО) Експлозија во фирма за пиротехника во Словенија, има загинати и повредени

Горан Наумовски

Полска: Седум лица се повредени, а две се водат за исчезнати во експлозија, веројатно предизвикана од гас