(ВИДЕО) Најмалку седуммина загинати во торнадо во САД

Од:

Силно торнадо синоќа ги погоди руралните области покрај реката Мисисипи во американската држава Алабама.

Според извештајот на Националната метеоролошка служба, во торнадото загинаа седум жители на државата Мисисипи, уништи многу згради и оневозможи електрично снабдување во одредени региони.

Бурното време донесе и град со големина на топчиња за голф во неколку сојузни држави во јужниот дел на САД, поради што властите издадоа „опасност за животите на луѓето“, пренесува АП.

Националната метеоролошка служба потврди дека торнадото предизвикало значителна материјална штета во област на 96 километри североисточно од Џексон, Мисисипи.

Градовите Силвер Сити и Ролинг Форк претрпеа штета од торнадото, кое продолжи да се движи североисточно со 70 милји на час без да ослабне, кон Алабама во правец на Вајона и Амори.

Би можело да ве интересира

Ново силно торнадо ги погоди САД – четири лица загинаа, огромна материјална штета

ВИДЕО: Во САД беснеат торнада, има и загинати, снимките се како од филм

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Серија моќни торнада ги погодија САД: За време на концерт се урна покрив на театар

Ана Ололовска

ВИДЕО: Снимен ударот на торнадо во училиште во Мисисипи

Во торнада во Мисисипи и Алабама загинаа 26 луѓе, а десетици се повредени

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Најмалку 21 загинати во торнадо кое опустоши дел од Мисисипи