ВИДЕО: Најмалку една жртва во огромниот пожар во московски трговски центар

Од:

Најмалку едно лице загина како последица на голем пожар во хипермаркетот ОБИ, кој се наоѓа во трговскиот центар Мега Химки во Московската област.

Според последните податоци, пожарот, кој зафати површина од 18 илјади метри квадратни метри, локализиран е на седум илјади квадратни метри, јави руската агенција ТАСС, дополнувајќи дека е планирано во гаснењето на пожарот да биде вклучена и авијацијата.

Руските медиуми посочуваат дека се слушнале експлозии, за кои се верува дека се од конзерви со боја и лакови, но и плински боци. ТАСС посочува дека по експлозијата почнала да се урива конструкцијата на објектот, по што хипермаркетот е речиси целосно уништен.

Во гаснењето се вклучени повеќе од 70 луѓе и 20 единици техника, а наскоро е планирано вклучување и на авијацијата. Гаснењето на пожарот е комплицирано поради структурата на зградата и големото запаливо оптоварување.

Главната верзија за причината на пожарот е краток спој. Според итните служби, пожарот настанал при заварување во доградба до зградата. Работниците ја напуштиле зградата не можејќи да го изгаснат пожарот, наведува ТАСС.

Обвинителството на Московскиот регион започна истрага за причините за пожарот, а обвинителот Химок Денис Андреев замина на местото на настанот.

Штетата од пожарот може да достигне 20-30 милијарди рубли.

Би можело да ве интересира

Мекгрегор: Русија нема да престане до целосен пораз на Украина

Предраг Петровиќ

Имотот на украинските олигарси на Крим вреди милијарди

Американски волонтер загина во Бахмут

Русите во 2022 година купиле над 50 тони златни прачки

Горан Наумовски

Кремљ: Не е точно дека шефот на ЦИА ни понудил таен мировен договор

Ана Ололовска

Захарова: ЕУ тоне во рецесија, а Украина ја влече на дното

Ана Ололовска