(ВИДЕО) Најмалку еден загинат во експлозија во зграда на британски остров

Од:

Едно лице загина, а десетина се водат за исчезнати по експлозија во станбена зграда на британскиот остров Џерси, пренесоа британските медиуми. Полицијата го пребарува местото на настанот во Сент Хелиер.

Од полицијата велат дека пожарот е изгаснат, но итната помош се уште е на терен. Областа на несреќата е опколена, а полицијата ги замолува граѓаните да ја избегнуваат.

Робин Смит, началник на полицијата во државата Џерси, рече дека полицијата примила извештаи за „голема експлозија“ околу 4 часот наутро.

Тој рече дека едно лице е убиено, а две лица, за кои рече дека се ранети, завршиле во болница.

„Се разбира, има и голем број други лица кои се водат за исчезнати и затоа е започната операција за пребарување и спасување“, рече тој.

Смит додаде дека меѓу 20 и 30 луѓе евакуирани од областа биле однесени во градското собрание на Сент Хелиер. Тој наведува дека е тешко да се процени бројот на исчезнати со оглед на тоа колку зградата е уништена.

„Во моментов бараме десетина од нив, но тој број може да се промени“, рече тој.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Експлозија во фабрика за чоколади во САД, петмина загинаа, шест лица се исчезнати

Експлозија во зграда во Нов Белград-загина маж

(ВИДЕО) Двајца мртви, најмалку девет исчезнати во експлозија во фабрика за чоколади во Пенсилванија

Горан Наумовски

Путин: Ако Британија испрати муниција со ураниум ќе реагираме

Катерина Павлова-Николовска

Извештај: Лондонската полиција е расистичка, сексистичка и хомофобична

Горан Наумовски

Во Лондон ќе се одржи голема конференција за воените злосторства во Украина

Ана Ололовска