ВИДЕО: Најмалку еден убиен и 13 ранети во пукање во Тенеси

Од:

Вооружен напаѓач отвори оган во супермаркет во близина на Мемфис, Тенеси, при што загина најмалку едно лице, а 13 се повредени пред самиот да се застрела, соопшти локалната полиција.

Инцидентот се случил во самопослуга во Колирвил, град источно од Мемфис. Напаѓачот починал од „самонанесена прострелна рана“, изјави за новинарите началникот на полицијата во Колирвил, Дејл Лејн. Лејн рече дека некои од повредените „имаат многу сериозни повреди“ и предупреди дека бројот на жртвите од трагедијата може да се зголеми.

Полицајци и екипи на С.В.А.Т. ја обезбеди областа и им помагаа на вработените и купувачите да ја евакуираат зградата, рече Лејн. Тој опиша „застрашувачка“ сцена во продавницата, каде полициските службеници нашле „луѓе скриени во замрзнувачи и во заклучени канцеларии“.

Лејн не откри дали напаѓачот бил вработен во продавницата, но додаде дека пукањето го истражуваат ФБИ и други федерални служби.

Би можело да ве интересира

Пекинг му порача на Бајден: Не се обидувајте да не тестирате, Тајван е дел од Кина

А1он

Камилов: Узбекистан нема да распореди американски воен контингент на своја територија

А1он

Остин одби да „шпекулира“ за американската интервенција во одбрана на Тајван

А1он

Многу повеќе Американци добиваат засилувачка вакцина од оние кои се решиле на прва доза

А1он

ФТ: Инфлацијата во САД се искачува на највисоко ниво во последната деценија, притисок врз ФЕД

Ана Ололовска

Пентагон: САД спроведе успешно тестирање на компоненти од програмата за хиперсонично оружје

Ана Ололовска