ВИДЕО: Најмалку десет загинати во терористичкиот напад на берзата во Пакистан

Од:

Најмалку десет лица загинаа, меѓу кои и четворица терористи, во напад на берзата во Пакистан во пристанишниот град Карачи, изјавија официјални претставници.

Во терористичкиот напад се повредени седум лица, меѓу кои и тројца полицајци, објави ДПА.

Четворица припадници на обезбедувањето, еден полицаец и еден цивил се меѓу загинатите, изјави за медиумите шефот на регионалната полиција Шариел Харал.

Тој истакна дека „сите четворица терористи се убиени од безбедносните сили“.

Вооружените напаѓачи носеле огромно количество оружје и муниција и се обиделе
да влезат во трговската сала, но биле спречени поради брзата реакција на безбедносните сили, објасни Харал.

Четворица вооружени мажи со автоматски пушки ја нападнале зградата околу 10 часот по локално време. Тие истрелале граната на влезот од берзата кога им се приближиле припадниците на обезбедувањето.

– Тоа беше сериозен напад, но за среќа терористите не успеаја да влезат во главната сала, изјави управниот директор на Пакистанската берза, Фарук Кан.

Тој нагласи дека тргувањето започнало кога напаѓачите упаднале во зградата, но моментно ситуацијата е под контрола.

Според извештаите, повеќе од 1.000 трговци и персонал биле присутни во зградата во моментот на нападот. Бројот на луѓе во зградата бил помал од вообичаено поради пандемијата на коронавирусот.

Би можело да ве интересира

Најмалку 50 луѓе настрадаа во монсунско невреме во Пакистан

А1он

Пакистанскиот министер за здравство поднесе оставка

Ана Ололовска

Петмина пакистански командоси загинаа во акција против талибанци

Ана Ололовска

Пакистанската армија повторно нападна индиски цели во Кашмир

Ана Ололовска

Најмалку пет жртви по монсунските дождови кои го поплавија најголемиот град во Пакистан

Ана Ололовска

Тројца војници убиени во југозападен Пакистан

Ана Ололовска